shutterstock_776426233
31
maj

Deweloperzy Ethereum usuwają lukę EIP-1559, która mogłaby przeciążyć sieć

Luka w EIP-1559 naprawiona

Zaplanowany na połowę lipca, EIP-1559 spala część ETH wydanych na przetwarzanie transakcji, zamiast oddawać je w całości górnikom, jak to ma miejsce obecnie. Celem propozycji jest zmniejszenie niestabilności opłat transakcyjnych Ethereum.

W ramach EIP-1559 użytkownicy mogą „dawać napiwki” górnikom i sieci Ethereum, aby przyspieszyć transakcje. Aby to zrobić, określają maksymalną kwotę, jaką są skłonni zapłacić za transakcję.

Martin Holst Swende, deweloper Ethereum ze Szwecji, odkrył w czwartek, że EIP-1559 nie nakłada żadnych ograniczeń na maksymalną kwotę, jaką użytkownik może zapłacić za przyspieszenie transakcji. Atakujący mógłby więc wstawić absurdalnie wysoką liczbę, aby przeciążyć sieć, nawet jeśli nie miał funduszy, aby zapłacić za napiwek.

Ponieważ pola w 1559 są maksymalne, można było tego nadużywać, nie płacąc w rzeczywistości tych ogromnych wartości gazu i spamować sieć.

– zatweetował w piątek Tim Beiko, deweloper Ethereum.

 

Transakcje ograniczone do limitu 2^256

Aby wyeliminować tę lukę, deweloperzy wdrożyli rozwiązanie zaproponowane przez Swende: cztery linie kodu, które ograniczały transakcje do limitu 2^256, szeroko stosowanej kryptograficznej funkcji hash, która stanowi również podstawę Bitcoina.

14 maja deweloperzy Ethereum zgodzili się opóźnić do grudnia „bombę trudności”, która poważnie spowolniłaby sieć. Celem „bomby trudności” jest zachęcenie deweloperów Ethereum do przyśpieszenia rozwoju Ethereum 2.0, długo oczekiwanej aktualizacji sieci Ethereum, która zmniejszyłaby opłaty i zwiększyła przepustowość.

„Bomba trudności” to stary fragment kodu, który sprawia, że z biegiem czasu wydobycie na Ethereum jest wolniejsze – i mniej opłacalne. Dzieje się to poprzez wykładnicze zwiększenie opóźnienia między produkcją każdego bloku.

 

źródło: bitcoin.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published.