NVIDIA-GeForce-RTX-3060-Ultra-ASUS-GeForce-RTX-3060-Ultra-12-GB-GDDR6-TUF-Gaming-Graphics-Card-_1
16
mar

Nvidia przypadkowo odblokowała karty RTX 3060

Pomyłka Nvidii czy celowa zagrywka?

Rzecznik Nvidii potwierdził we wtorek, że najnowsza aktualizacja sterowników 470.05 została omyłkowo wydana z kodem przeznaczonym do użytku wyłącznie przez deweloperów Nvidii. To właśnie to pozwoliło na usunięcie ograniczenia hash rate’u.

Sterownik deweloperski nieumyślnie zawierał kod wykorzystywany do wewnętrznego rozwoju, który usuwa ogranicznik hash rate na RTX 3060 w niektórych konfiguracjach.

– powiedział rzecznik Nvidii.

W lutym Nvidia postanowiła celowo utrudnić skuteczność wydobywania Ethereum na kartach graficznych z serii RTX 3060. Firma w ten sposób chciała zapobiec niedoborom wywołanym przez górników. Trójstronne połączenie pomiędzy sprzętem, oprogramowaniem i firmware’em komputera miał zapewnić, że karta rozpozna, kiedy jest używana do wydobywania Ethereum i zmniejszy jej moc obliczeniową o połowę, z 50 MH/s do 25 MH/s.

Jednak luka, która pozwala na obejście ograniczenia, pochodziła od strony oprogramowania i została udostępniona przez samą Nvidię. Firma wycofała aktualizację beta, jednak jej wersje już przedostały się do Internetu.

W dniu 16 marca, Andreas Schilling z serwisu HardwareLuxx sprawdził informacje, że do ominięcia limitu hash rate wymagane są niestandardowe zmiany w BIOS-ie komputera. Po przetestowaniu sterownika 470.05 z niestandardowym i standardowym BIOS-em, Schilling potwierdził, że aby usunąć ograniczenie nie są wymagane żadne specjalne modyfikacje.

Czy gracze w końcu kupią wymarzone karty?

Podczas gdy wiadomość ta tylko pogłębia cierpienie graczy czekających na wymianę kart graficznych, wpadka Nvidii niekoniecznie musi skutkować tym, że górnicy wykupią kolejną dostawę GPU. Według Hexus.net, wadliwy sterownik może odblokować tylko jedną kartę RTX 3060 na raz, co sprawia, że nie nadaje się ona do wykorzystania w dużych kopalniach, przynajmniej na razie.

Początkowe plotki sugerowały, że niestandardowa modyfikacja ominęła ogranicznik hash rate RTX 3060, pozwalając mu na wydobywanie ETH z pełną wydajnością. Później okazało się, że mod nie umożliwił karcie konkretnie wydobywania Ethereum. Został on przygotowany tak, aby umożliwić wydobywanie innej kryptowaluty, którą można wydobywać za pomocą GPU – Ravencoin (RVN).

 

źródło:bitcoin.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published.