Beeple-NFT-Christies-Auction
12
mar

Nie uwierzysz – NFT sprzedane za ponad 69 milionów dolarów !

Aukcja cyfrowego kolażu artystycznego NFT od stosunkowo nieznanego artysty zakończyła się wczoraj ceną powyżej poziomu 69 milionów dolarów.

Kolejny rekord w rękach Beeple’a

Praca zatytułowana „Everydays – The First 5000 Days” jest kroniką kilku lat codziennych szkiców artysty Mike’a Winkelmanna, znanego w sieci jako Beeple. W przeciwieństwie do wszystkich innych prac, które tradycyjny dom aukcyjny Christie’s sprzedał w swojej 255-letniej historii, to dzieło było czysto cyfrowe z formie NFT. Mimo wciąż wielu sceptyków jest to historyczny moment dla świata sztuki.

 

Angielski dom aukcyjny zauważa, że ​​dzięki tej sprzedaży Beeple stał się jednym z trzech najbogatszych żyjących artystów na świecie. Licytacja rozpoczęła się od 100 dolarów, aż doszła do poziomu 14 milionów dolarów, przy czym w 2 ostatnich godzinach aukcji oferty poszybowały aż do 69,346,250 USD. Warto dodać, żę Justin Sun (założyciel TRON) prawie wygrał aukcję, oferując 60 milionów dolarów, ale został przelicytowany w ostatnich chwilach. Jak widać na zamieszczonym materiale Beeple wraz z rodziną wręcz oniemieli po sprzedaży dzieła sztuki za prawie 70 mln USD.

Czy NFT jest przyszłością sztuki?

Sztuka klasyczna tak łatwo nie odejdzie do lamusa i jest to wciąż potężne źródło ulokowania aktywów lub wręcz inwestycji, która rośnie wraz z czasem. Jednak dla artystów cyfrowych, którzy walczyli, aby móc spieniężyć swoje wysyiłki technologia NFT jest odpowiedzią na ich prośby, która może całkowicie zmienić system, w jakim operowali dotychczas i przynieść im duże pieniądze jak w przypadku Beeple’a.

NFT stały się również medium dla nowych artystów performerów. Niedawno grupa „entuzjastów technologii i sztuki”, sprzedała unikalny NFT będący cyfrową kopią limitowanej edycji Banksy’ego z 2006 roku „Morons”. Grupa ​​zniszczyła oryginalny wydruk, wart 90,000 dolarów, po czym niewymienny token został odsprzedany za 382,000 dolarów.

Wpływ technologii blockchain może mieć długoterminowy wpływ na domy aukcyjne dzieł sztuki, poza sprzedażą czystych NFT. Jest to wysoko prawdopodobne, że podmioty te przyjmą NFT jako zaufane rozwiązanie do weryfikacji dzieł sztuki i przekazywania tego dowodu własności. Przyszłość niewymiennych tokenów w tej branży z pewnością nie jest pewna, ale jest to wybuchowy początek.

 

źródło:cryps.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published.