g.foolcdn.com
11
mar

Chińczycy złamali zabezpieczenia karty RTX 3060

Nvidia zaprojaktowała swoje sterowniki do nowych kart, tak aby wykrywały specyficzne atrybuty algorytmu wydobywania kryptowaluty Ethereum. Ograniczać będą one również hash rate, czyli w ogólnym tego słowa znaczeniu wydajność wydobycia. Prognozuje się, że wydajność podczas kopania może spać nawet o 50%. Z drugiej strony zaś, Nvidia wprowadza nową linię procesorów zaprojektowanych specjalnie do profesjonalnego wydobywania Ethereum, nazwaną NVIDIA CMP (Cryptocurrency Mining Processor).

Chińscy górnicy przekonują, że udało im się złamać zabezpieczenia, przez które karta GeForce RTX 3060 kopała kryptowaluty tylko z połową mocy. Firma Nvidia twierdziła, że zabezpieczenia nie da się obejść. Najwyraźniej Chińczycy o tym nie wiedzieli, ponieważ przekonują, że limiter został złamany a karta może kopać kryptowaluty z pełną mocą.

Nie znamy dokładnego trybu działania limitera, ale wiemy, że pewne jego elementy są zaszyte zarówno w sterownikach, VBIOS-ie karty graficznej, jak i samym GPU. To właśnie miało utrudnić obejście zabezpieczeniaa. Podobnie jest w tym przypadku. Chińczycy pochwalili się zrzutem ekranu, na którym widać, jak karty GeForce RTX 3060 kopią Ethereum z wydajnością mniej więcej 45,5 MH/s. Gdyby limiter działał, to dochodziłyby do zaledwie 25 MH/s. Łącznie osiem RTX-ów 3060 osiągało wydajność 362,75 MH/s. Odpowiedzialny jest za to specjalny mod o nazwie Dagger Hashi-Motto, który został stworzony przez Chińczyków. Na jednej z wietnamskich grup na Facebooku pojawiły się zapewnienia, że obejście rzeczywiście działa i karta kopie z pełną mocą. Niektórym udało się uzyskać wydajność nawet 50 MH/s, dzięki czemu RTX 3060 staje się bardzo kuszącą alternatywą dla górników.

źródło : telepolis.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published.