shutterstock_776426233
10
mar

Ethereum w aktualizacji Berlin wdroży 4 EIP

Według Tima Beiko, Berlin ma zostać uruchomiony na głównej sieci Ethereum w bloku 12 244 000, czyli w dniu 14 kwietnia. Pierwsza sieć testowa, która przejdzie aktualizację to Ropsten i jest ona zaplanowana na 10 marca. Sieci Goerli i Rinkeby będą aktualizowane w jednotygodniowych odstępach odpowiednio 17 marca i 24 marca.

Operatorom węzłów Ethereum zaleca się aktualizację do wersji kompatybilnej z Berlinem tak szybko, jak to możliwe w przypadku trzech sieci testowych i przed 7 kwietnia w przypadku sieci głównej. Beiko wyjaśnił:

„Operatorzy węzłów Ethereum powinni zaktualizować swoje węzły przed blokiem forka na sieciach, w których chcą uczestniczyć. Ze względu na zmienność czasu bloków, zaleca się aktualizację na kilka dni przed spodziewaną datą.”

Giełdy, dostawcy usług portfelowych i posiadacze tokenów Ether (ETH) nie muszą nic robić.

4 EIP (Ethereum Improvement Protocols)

Berlin wdroży łącznie cztery Ethereum Improvement Protocols, czyli tak zwane EIP, a wśród nich:

  • EIP-2565, który obniża koszt prekompilacji ModExp
  • EIP-2929, który zwiększa niektóre koszty gazu
  • EIP-2718, który wprowadza nowy typ transakcji
  • EIP-2930, który zawiera typ transakcji z opcjonalnymi listami dostępu.

Berlin to kolejny już upgrade po Istanbul i Muir Glacier. Poprzednie dwie aktualizacje miały miejsce odpowiednio w grudniu 2019 i styczniu 2020 roku. Nazwa obecnej aktualizacji powstała na cześć Devcon 0. Odbył się on bowiem w Berlinie. Następna planowana aktualizacja Ethereum będzie nosić nazwę Londyn – ze względu na to, że tam odbył się Devcon 1.

Ethereum cały czas jest pod wpływem zeszłorocznego impetu związanego z wprowadzeniem Ethereum 2.0. ETH 2.0 rozpoczyna wieloletnią aktualizację sieci blockchain, próbując przejść od istniejącego obecnie konsensusu proof-of-work do modelu proof-of-stake.

ETH kosztuje obecnie 1826 USD i znajduje się na takim samym poziomie jak 24 godziny temu. Całkowita kapitalizacja projektu wynosi 201 miliardów dolarów.

Leave a Comment

Your email address will not be published.