max-keiser
02
mar

Bitcoin vs. dolar i złoto. Kryptowaluta zastąpi kruszec i walutę USA – twierdzi Max Keiser

Bitcoin vs. dolar

W nowym odcinku Raportu Keisera, Keiser omawia raport banku Morgan Stanley. W dokumencie znalazła się teza mówiąca, że główna kryptowaluta pozostanie ważną klasą aktywów i jest realną alternatywą dla złota jako magazynu wartości. Eksperci dodali, że BTC może nawet zagrozić dolarowi amerykańskiemu.

Czy akceptujesz pieniądz fiducjarny, w którym zmienność wynosi zero, ale utrata siły nabywczej jest gwarantowana? A może wolisz Bitcoina, gdzie występuje zmienność, ale zysk przy zakupie jest gwarantowany? To są twoje dwie opcje – powiedział Keiser.

Jego zdaniem cyfrowa waluta jest bliska osiągnięcia ważnego celu – prześcignięcia rynku metali szlachetnych. Prognozuje, że BTC wyprzedzi pod kątem kapitalizacji rynkowej srebro. Ma mieć to miejsce w ciągu kilku kolejnych miesięcy. W tym mniej więcej czasie ma się też znaleźć w połowie drogi do osiągnięcia kapitalizacji rynkowej złota.

– Kiedy pokona złoto, zostaje tylko dolar, a Bitcoin jest największym drapieżnikiem. To rekin w oceanie pełnym złotych rybek i planktonu, czyli dolara amerykańskiego – dodał.

Dlaczego jednak kryptowaluta miałaby pokonać dolara?

[Banki centralne] drukują dużo dolarów – odpowiada Keiser. Jego zdaniem przez ten fakt waluty fiat nie są „szczególnie mocne” i „zostaną zdziesiątkowane”. – Bitcoin zdominuje [rynek] i stanie się globalną walutą rezerwową, tak jak przewidywaliśmy – dodał.

Keiser zwraca uwagę też na to, że gdy Bitcoin wyprze złoto i dolara amerykańskiego, jego wartość gwałtownie wzrośnie.

– Myślę, że idziemy znacznie wyżej, ponieważ [BTC] musi zastąpić złoto. Musi zastąpić dolara amerykańskiego. Całkowity rynek docelowy dla Bitcoina wynosi 300 bilionów USD. Obecnie wynosi 1 bilion USD. (…) Posiadaj go lub baw się dobrze pozostając biednym – wytłumaczył.

bitcoin dolarCzy to realny scenariusz?

Pytanie brzmi jednak, czy powyższy scenariusz jest realny? Pamiętajmy, że USA to mocarstwo, które potrafiło rozpocząć wojnę, gdy czuło, że dolar może być choć trochę zagrożony. Jeśli elity Białego Domu i Fedu zauważą, że kryptowaluta może osłabić ich walutę, zareagują szybko i brutalnie. Mogą nawet w praktyce zakazać Bitcoina.

Leave a Comment

Your email address will not be published.