ethereum
27
lut

Star Optimism w marcu. Koniec z problemami skalowania w Ethereum?

Inwestorzy Ethereum (ETH) mogą wkrótce świętować. Dowiedzieli się, że rozwiązanie skalujące Ethereum, Optimism, ma zostać uruchomione w mainnecie już w przyszłym miesiącu, czyli przed planowanym terminem. Co oznacza to zarówno dla Ethereum, jak i dla jego użytkowników?

Optimism uratuje ETH?

Mainnet w marcu. Skalowanie wkracza do Ethereum – stwierdził Anthony Sassano, menedżer ds. marketingu produktu SetProtocol. Post dotyczy najnowszego ogłoszenia Optimism: zespół potwierdził, że już w marcu rozpocznie wdrażanie w Ethereum rozwiązania, które ma poprawić skalowalność sieci.

 

O co chodzi? Ethereum od dawna miewa problemy dotyczące skalowalności sieci. Teraz ma się to zmienić, a problem zniknąć.

Warstwa 1 (L1) jest protokołem podstawowym, czyli blockchainem Ethereum, podczas gdy warstwa numer 2 (L2) to dowolny protokół zbudowany na bazie Ethereum. Optimism to rozwiązanie skalujące L2, które pozwala na „uwolnienie” sieci głównej Ethereum od dużej liczby transakcji, które obecnie trzeba przetwarzać. Powinno doprowadzić to do zniwelowania pięty achillesowej sieci ETH – wprowadzić niskie opłaty za transakcje i zlikwidować wszelkie opóźnienia w przesyle środków.

Zespół stojący za Optimism został sfinansowany przez firmę venture capital a16z.

Optimism

Rynek nie zdaje sobie sprawy ze skali przełomu?

Nie jestem pewien, czy ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak wielka to sprawa. Przejście z L1 Ethereum do rozwiązań Optimism jest jak przejście z połączenia telefonicznego na szerokopasmowe – argumentował redditor frank__costello, dodając, że rozwiązania L2 prawdopodobnie będą miały większy wpływ na użytkowników końcowych niż Ethereum 2.0. – Koniec z szalonymi opłatami za gas, koniec z czekaniem na wydobycie transakcji – dodał.

Warto dodać, że Optimism wykorzystuje też tzw. rollupy – rozwiązania bardzo chwalone przez współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina. Powiedział on, że „rollupy będą dominującym paradygmatem skalowania przez co najmniej kilka lat”.

Rollup to technika skalowania, która utrzymuje dane transakcji w łańcuchu w skompresowanej formie. System obliczeń transakcyjnych jest niejako „wypychany” poza łańcuch. Obliczenia, takie jak weryfikacja podpisu, wykonanie smart kontraktu czy „dowodu o zerowej wiedzy” (ZK) itd., są weryfikowane za pomocą narzędzi ZK-Rollup lub Optimistic Rollup. Teoretycznie pozwoliłyby to na większą liczbę transakcji na sekundę (TPS). I mówimy tu o tysiącach TPS w porównaniu z dziesiątkami.

Leave a Comment

Your email address will not be published.