srebro-1
05
lut

Cena srebra rośnie w efekcie rewolucji leszczy.

Inwestorzy z Reedita obrali teraz na cel krótkie spekulacyjne pozycje na rynku metalu szlachetnego. W efekcie w poniedziałek rano cena srebra wzrosła o 10 proc. Jednocześnie osiągnęła najwyższy poziom od 7 lat.

Cena srebra na celowniku „leszczy”

O powyższym mówiło się już w czwartek. Ruch małych inwestorów, który określa się już mianem rewolucji „leszczy”, zaatakował rynek srebra. Eksperci sugerują, że chce „wycisnąć” krótkie pozycje wielkich banków. Wcześniej tysiące wpisów na portalu Reddit zachęcały do kupowania srebrnych monet.

Obecnie na wykresie widzimy cenę ok. 30 USD za uncję trojańską. Po raz ostatni wartość 30 USD/oz. można było zobaczyć w lutym 2013 roku. Oznacza to, że osoby, które kupiły metal szlachetny siedem lat temu, są już niemal na zero (co swoją drogą może teraz prowokować spadek ceny). Potem notowania srebra spadały przez blisko 5 lat od pęknięcia bańki spekulacyjnej z wiosny 2011 roku.

– Redditowy tłum skierował swoje zainteresowanie na większego wieloryba, usiłując wywołać wyciśnięcie krótkich pozycji na rynku srebra. To jest ich chwila będąca odpowiednikiem Moby Dicka – powiedział Kyle Rodda, analityk IG Markets cytowany przez Reutersa.

Rewolta leszczy

Co jest celem „rewolucji leszczy”. Jak tłumaczy bankier.pl, „redditowym inwestorom chodzi o to, aby poprzez wzmożony popyt na srebro podbić jego notowania i zmusić posiadaczy krótkich pozycji do ich zamknięcia – czyli wymuszone odkupienie wystawionych kontraktów. Jeśli by do tego doszło, to fala wymuszonych zleceń kupna mogłaby wynieść ceny srebra na niewidziane wcześniej poziomy. Tak samo, jak to w ostatnich dniach miało miejsce w przypadku akcji firmy GameStop.”

Większość zapasów fizycznego srebra została wyprzedana. Obecnie widzimy, że premie – czyli nadwyżka ponad cenę spot, jaką trzeba zapłacić, aby wejść w posiadania fizycznego metalu – szybuje w niebo. Większość towaru na naszej stronie kosztuje przynajmniej 30% ponad spot i nie możemy dostać niczego taniej od naszych hurtowników – powiedział w wywiadzie dla Bloomberg TV Tyler Wall, szef SD Bullion.

Czy następne w kolejce będzie złoto?

cena srebra

Leave a Comment

Your email address will not be published.