uwazaj-na-oszustow
05
lut

Bitcoinowi oszuści

O kryptowalutach jako aktywach wysoce niestabilnych powstało mnóstwo kampanii edukacyjnych, artykułów prasowych i programów w mediach. W większości przypadków materiały te przestrzegają przed lokowaniem swoich wszystkich oszczędności w aktywa, których bezpośrednio nikt nie kontroluje. Ostatecznie decyzję o inwestycji w Bitcoina każdy ma prawo podjąć samodzielnie.

Wzrost popularności kryptowalut i mitów o tym, że na Bitcoinie można “w krótkim czasie dobrze zarobić” poza inwestorami przyciąga też inne grono – oszustów, którzy pod płaszczem inwestycji w Bitcoina, będą za wszelką cenę próbowali wyłudzić pieniądze od osób zaślepionych chęcią zysków.

Oszustwa pojawiają się w najróżniejszych formach. Czasem są to maile z pogróżkami, wiadomości od “służby celnej”, listy z prośbą przesłania środków na dany adres BTC, powoływanie się na celebrytów, którzy zarabiają na kryptowalutach, a nawet – bezpośrednie telefony oszustów, którzy podszywają się pod pracowników firmy obracającej TWOIMI Bitcoinami.

Szymon Hołownia, Kuba Wojewódzki, Maciej Orłoś… i wielu innych. Jedną z popularnych technik wpływu jest powoływanie się na autorytet. Internetowi oszuści często wykorzystują wizerunek celebrytów i ważnych osobistości, aby nakłaniać ludzi do przelewania swoich środków na wskazane adresy bitcoinowe. Częściej jednak przekierowują użytkowników ponownie na strony fikcyjnych kantorów kryptowalutowych, gdzie wyłudzają numery kart płatniczych/kredytowych.

Tego typu linki najczęściej znajdziemy w mediach społecznościowych. Często publikowane są na Facebooku przez fałszywe konta. Nierzadko trafiają też do nas w wiadomościach prywatnych, wysłanych do nas przez znajomych, którzy najprawdopodobniej sami kliknęli w złowieszczy link. Link może również pojawić się w mediach społecznościowych w formie reklamy, pre-autoryzowanej przez Facebooka. Dlatego za każdym razem, gdy widzimy wiadomość próbującą wmówić nam, że istnieje “jeden prosty sposób, aby zarobić milion złotych na bitcoinie” i pokaże go nam Szymon Hołownia (lub inna znana postać) … nie wierzmy.

W obecnych realiach każdy z nas powinien zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Jako osoby znające środowisko kryptowalutowe, zachęcam do dzielenia się wiedzą i wspierania osób niezorientowanych w funcjonowaniu Bitcoina i innych cyfrowych walut. Bardzo często są to osoby starsze, szczególnie podatne na działania oszustów.

Leave a Comment

Your email address will not be published.